Grįžti į Ekspertų įžvalgas
Mantas Cegelskas, 4 min skaitymo

Įtampa kalbant viešai: 5 patarimai, kaip ją suvaldyti

Dalintis Facebook Dalintis LinkedIn Spausdinti puslapį Kopijuoti

Įtampa, kylanti viešojo kalbėjimo situacijose – pagrindinė individualių konsultacijų ir mokymų tema. Apimti streso ir negatyvių minčių, dažnas savo retorikos žinias ir gebėjimus tiesiog pamirštame. Tačiau scenos, viešojo kalbėjimo baimę suformavo patirtis, su ja negimėme. Būdami sąmoningi, įtampą galime įveikti, o kai kurie būdai išties kūrybiški.

1) Įsivertinkite, kokius viešojo kalbėjimo įgūdžius jau turite šiandien. Kaip paprastai šis patarimais beskambėtų, ne kiekvienas skiriame laiko išsigryninti, kuriose viešojo kalbėjimo srityse jaučiamės stiprūs, o kur dar reikėtų patobulėti. Atlikdami šį pratimą apgalvokite, kiek stiprūs jaučiatės kiekvienoje viešojo kalbėjimo srityje, ir įsivertinkite balu nuo 1 iki 10:

  • Pasiruošimas – gebėjimas tinkamai pasiruošti kalbai;
  • Dėmesingumas – gebėjimas susitelkti į temą, nepamesti pasakojimo linijos;
  • Kūno kalba – gebėjimas sąmoningai valdyti judesius, išraiškas, manieras;
  • Auditorija – gebėjimas užmegzti ryšį su auditorija, išlaikyti klausytojų dėmesį;
  • Istorija – gebėjimas vystyti įtraukiantį, klausytojų dėmesį patraukiantį pasakojimą;
  • Improvizacija – gebėjimas „išsisukti“ netikėtose situacijose;
  • Įtampos valdymas – gebėjimas nusiraminti streso akivaizdoje;
  • Pasitikėjimas – bendras pasitikėjimas savo gebėjimais kalbėti viešai.

Štai, susipažinote ne tik su savo stiprybėmis, bet turite ir tobulintinų sričių, į kurias verta susitelkti, sąrašą.

2) Pažinkite temą, kuria kalbėsite. Temos išmanymas – pusė darbo, lemiančio pristatymo sėkmę. Gerai išmanydami temą savimi pasitikėsite labiau, tada bus paprasčiau nušlifuoti techninius aspektus: koreguoti kūno kalbą, dikciją, kvėpavimą ar tobulinti kitus viešojo kalbėjimo įgūdžius. Nerimas, kurį temos neišmanymas tik pagilina, kokybės kalbai nepridės, tad šiam žingsniui verta skirti pakankamai dėmesio.

3) Praktikuokitės. Įtampa, stresas, baimė būti vertinamiems – pažįstami daugeliui, tačiau visos šios baimės įveikiamos įgūdžius lavinant. Nuolat atliekami pratimai, kuriais mokomasi prisistatyti, kalbėti garsiai ir aiškiai artikuliuoti, palaikyti akių kontaktą, įkvepia drąsos ir pasitikėjimo savimi. Čia gali praversti ir viešojo kalbėjimo mokymai ar konsultacijos, kuriose lavinamas gebėjimas įsiklausyti į save, pažinti savo viešojo kalbėjimo įgūdžius, susitelkiant būtent į tai, kas viešajame kalbėjime svarbiausia.

4) Atraskite tinkamą formą. Pasitaiko situacijų, kai baimę, nerimą ir stresą galima sėkmingai išnaudoti kaip instrumentą. Tam tikros kalbos formos ar sąmoningai pasirinktas vaidmuo gali padėti jaudulį „įdarbinti“, taip su juo susidraugaujant. Įsivaizduokite, kad pristatote gyvybes gelbėjantį produktą medikų bendruomenei. Čia jūsų susirūpinimas ir jaudulys gali pasitarnauti ištransliuojant rūpestį žmonėmis, jų gerove. Nemėgindami jaudulio slėpti, o tikslingai jį  „įdarbindami“ atsipalaiduosite; būdami savimi, nuoširdžiai jaudindamiesi, ne tik sukursite tvirtesnį ryšį su auditorija, bet ir nusiraminsite.

5) Venkite daugžodžiavimo. Pratimas linkusiems išsiplėsti – kalbėkite labai trumpais sakiniais, sudarytais iš 4–6 žodžių. Sakinys privalo turėti labai aiškią pradžią ir pabaigą, svarbu išlaikyti pauzes. Kalbėjimas trumpai ir aiškiai kuria įspūdį, kad prieš klausytoją konkretus, racionalus, patikimas žmogus, kuris mažai kalba, bet daug daro. Taip pat ramus kalbėjimo tempas padės atslūgti įtampai.

Dar jokiam kalbėtojui be žinių ir praktikos nenusišypsojo sėkmė. Svarbu pradėti nuo mažų žingsnelių, skiriant dėmesio kasdieniam tobulėjimui. Kartais visiškai pakanka literatūros, iš kurios galima mokytis savarankiškai, ar aplinkinių žmonių, kurie gali suteikti konstruktyvų grįžtamąjį ryšį. O tais atvejais, kai reikia profesionalaus patarimo ar palaikymo, į pagalbą atkeliauja konsultantai, viešojo kalbėjimo ekspertai. Šių profesionalų užduotis – atpažinti, kas klientui sekasi sunkiausiai, ir atrasti tam tikrą formą ar būdą, kaip trūkstamus įgūdžius lavinti.

Autorius

Mantas Cegelskas

Profesionalus aktorius ir  viešojo kalbėjimo ekspertas. Specializuojasi aktorinio meistriškumo, scenos judesio, įtampos valdymo srityse. Mantas yra įgijęs aktorystės magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Švietimo Lyderystės magistro laipsnį ISM universitete, dirba teatro pedagogu LMTA, vadovauja jaunimo studijai „Teatroforma“.

Jums taip pat gali patikti

Kaip (susi)kalbėti skirtingoms kartoms

Lina Venskaitytė, 4 min skaitymo
„Mano laikais to nebuvo“, „Mes tai buvom kitokie“ – rimtai ir juokais kartojamos, jau folkloru tapusios frazės iliustruoja, kad skirtingų kartų sunkumai dirbant ir susikalbant tikrai nėra naujiena. Tiesa, šiuo metu jau gerokai... Sužinokite daugiau

Vadovavimas Z kartai: rūpestinga, įdomu, augina patį vadovą

Dr. Alisa Miniotaitė, 3 min skaitymo
Nors daugeliui vadovų smagu ir malonu dirbti su jaunaisiais specialistais, visgi vadovauti šiems darbuotojams nėra paprasta. Privačiuose pokalbiuose ir mokymuose vadovai dalijasi, kad Z kartos atstovams trūksta orientacijos į tikslą,... Sužinokite daugiau

Susiję mokymai

Rekomenduojame

Viešojo kalbėjimo dirbtuvės

Vilnius
2025 m. balandžio 15 d. | Mantas Cegelskas

Iškalbos menas tobulinamas praktikuojant. Viešojo kalbėjimo dirbtuvės skirtos norintiems įveikti scenos baimę, laisvai jaustis prieš auditoriją, sakyti įsimintinas kalbas, efektyviai pristatyti informaciją ir kurti ryšį su klausytoju.

99  Į krepšelį
Rekomenduojame

Emocinis intelektas: kaip dirbti su žmonėmis

Vilnius
2025 m. kovo 25 d. | Simonas Girdzijauskas

Lavinti emocinį intelektą ir išlikti emociškai atspariems svarbu ir vadovams, ir specialistams, dirbantiems su žmonėmis. Išbandykite veiksmingas emocijų valdymo strategijas ir technikas, kurios padės išlaikyti šaltą protą ir ramiai priimti sprendimus sudėtingose situacijose, išsaugant darnų ryšį su kolegomis ir klientais.

139  Į krepšelį

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias.