Grįžti į Ekspertų įžvalgas
Dr. Alisa Miniotaitė, 3 min skaitymo

Kodėl didžiausia vadovų problema – santykiai su direktoriais ir akcininkais?

Dalintis Facebook Dalintis LinkedIn Spausdinti puslapį Kopijuoti

2023 m. rugsėjo mėnesį atliktas Vadovų iššūkių darbe tyrimas parodė, kad didžiausią galvos skausmą vadovams kelia ne tradicinė darbuotojų kaitos, motyvavimo ar įsipareigojimų užtikrinimo problema, o bendravimas ir santykiai su aukščiausio lygio vadovais arba akcininkais. Kaip paaiškinti tokį fenomeną?

Akcininkas (-ai) į bendrovę investuoja finansinį kapitalą ir pagrįstai tikisi finansinės grąžos. Akcininkas samdo bendrovės direktorių veiklai organizuoti ir strateginiams tikslams pasiekti, nustatydamas konkurencingą atlygį (leidžiantį turėti geriausią vadybininką ir vis dar pelningą bendrovę) ir vadovo galių ribas, tad aukščiausio lygio vadovo darbdavys yra akcininkas arba akcininką atstovaujanti bendrovės valdyba.

Lietuvoje gan dažnas atvejis, kai akcininkas aktyviai dalyvauja įmonės veikloje, nepasitiki pasamdytu vadovu, kontroliuoja jo veiksmus. Dar blogesni atvejai, apie kuriuos laikas nuo laiko tenka girdėti, – akcininkas šmėžuoja bendrovės biure, iš darbuotojų renka informaciją, kaip vadovui sekasi darbuotis, taip įžiebdamas nesantaiką ir griaudamas vadovo autoritetą. Tad priimdamas kvietimą užimti įmonės vadovo pareigas, kiekvienas vadybininkas turėtų įsivertinti, kokie yra akcininko lūkesčiai, kaip akcininkas mato savo ir vadovo bendradarbiavimą, kaip bus priimami svarbūs sprendimai, kaip vyks veiklos kontrolė, kokiu dažnumu aptariami rezultatai.

Normalu, kad norėdamas kuo didesnės finansinės grąžos, akcininkas kelia vadovui tikslus ir daro tam tikrą spaudimą. Šis spaudimas ir atsakomybė turėtų būti ir yra įskaičiuoti į aukščiausio lygio vadovo atlygį.

Net 78 procentai Lietuvos vadovų pripažino, kad darbe jiems trūksta gero grįžtamojo ryšio ir įvertinimo. Ko gero, akcininko pareigų sąraše nėra įsipareigojimo palaikyti vadovą ir teikti jam gerą grįžtamąjį ryšį. Akcininko ir direktoriaus santykis labiau partneriškas, grįstas racionalumu, skaičiais, o ne tėviškas ar globėjiškas, todėl savo fizine, psichine ir dvasine sveikata generaliniai direktoriai turėtų rūpintis patys, tai svarbi jų darbo dalis. Aukščiausio lygio vadovo pareigos yra vienišos, vadovai sprendžia kitiems nepažįstamas problemas, organizacijoje dažnai neturi draugų, nes visiems yra vadovai, ne kolegos. Todėl vadovo sveikatai labai svarbus platus kolegų tinklas už organizacijos ribų, profesinė pagalba ir artimųjų palaikymas.

Prastu santykiu su aukščiausio lygio vadovu skundėsi ir ne maža dalis Lietuvos vidurinės grandies (skyrių, departamentų) vadovų. Vidurinės grandies vadovai perima dalį įmonės direktoriaus naštos, o šis noriai ją perleidžia, kad pats galėtų kvėpuoti ir rūpintis strateginiais įmonės uždaviniais. Be to, veiklos nesėkmės atveju, lengva karti visus šunis ant vidurinės grandies vadovų. Pastarieji yra įsitaisę tarp kūjo (generalinio) ir priekalo (darbuotojų).

Tenka matyti, kad departamentų vadovai neturi individualių pokalbių su generaliniu, nes, viena, šis neturi laiko, o antra – mano, kad departamentų vadovai yra pakankamai brandūs ir atsparūs, nestokojantys dėmesio ir globos. Deja, taip nėra. Dėmesys, mentorystė, galimybė aptarti karjeros klausimus vidurinės grandies vadovams itin svarbi. Vadovai nori, kad būtų pastebėtos ne tik jų klaidos ir nuokrypiai nuo rezultato, bet ir sėkmės atvejai, teisingi sprendimai ir pastangos.

Reikia pripažinti ir tai, kad pastaraisiais metais mūsų regione nepaprastai didelis dėmesys buvo skiriamas vadovo ir darbuotojo santykiui. Norėdamos išlaikyti specialistus, įmonės tobulino organizacijos kultūrą, motyvacines sistemas, dailino darbuotojų įtraukimo priemones, pamiršdamos aukščiausio lygio vadovo ir jo vadovų-pavaldinių santykį. Nors ši problema egzistavo, ji tiesiog nebuvo organizacijos vystytojų akiratyje.

Darnūs, pasitikėjimu paremti akcininkų-direktorių, direktorių-vadovų santykiai – stiprios organizacijos kultūros pradžia, pavyzdys visiems darbuotojams. Organizacija auga nuo galvos.

Autorius

Jums taip pat gali patikti

Dr. Alisa Miniotaitė: Tik kai esame gerame santykyje su savo žmonėmis galime pasiekti rezultatą

„Tik kai esame gerame santykyje su savo žmonėmis galime pasiekti rezultatą“, – teigia vadovavimo ir lyderystės ekspertė dr. Alisa Miniotaitė, su kuria kalbėjomės apie įgimtas ir įgytas vadovo savybes, svarbiausius įgūdžius ir... Sužinokite daugiau

Tyrimas: Lietuvos vadovams trūksta gero grįžtamojo ryšio ir įvertinimo

Dr. Alisa Miniotaitė, 4 min skaitymo
Didžiausia problema Lietuvos vadovai įvardina santykius su savo pačių vadovais ir įmonių akcininkais. Vadovų problemų trejetuke taip pat – laiko stoka savo paties darbams, mokymuisi, tobulėjimui bei darbuotojų paieška, atranka ir jų... Sužinokite daugiau

Susiję mokymai

Bestseleris

Praktiniai vadovavimo mokymai

Vilnius
2024 m. spalio 8-9 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Vadovavimo mokymai – siekiantiems atnaujinti arba įgyti naujų vadovavimo įgūdžių, stiprinti darbo su žmonėmis kompetencijas praktiškai. Mokymuose išbandysite esminius šiuolaikinius vadovavimo įrankius, kurie naudingi sprendžiant kasdienius vadovo iššūkius bei siekiant komandos ir (arba) organizacijos tikslų. Vadovai dirba grupėje, analizuoja verslo atvejus, susipažįsta su šiuolaikinėmis vadovavimo praktikomis, išbando vadovavimo įrankius, gauna daug mokymų vedėjo įžvalgų ir rekomendacijų.

531  Į krepšelį
Bestseleris

ICC koučingo mokymai

Vilnius
2024 m. spalio 15-18 d. ir lapkričio 19-22 d. | Dr. Alisa Miniotaitė

Koučingas – galingas įrankis, padedantis siekti profesinių ir asmeninių tikslų. Koučingo metodika leidžia apibrėžti norimą rezultatą, parengti efektyvų veiksmų planą, įsivertinti iššūkius, motyvuoti save kelyje į tikslą. Praktikuodami koučingą išmokstame klausyti ir suprasti save bei kitus, reikiamu laiku sau ir kitiems užduoti tinkamus klausimus, kurti ryšį bei dialogą. Koučingo metodas skatina veikti jau dabar, neatidėliojant siekti trokštamų rezultatų ir sėkmės.

1900  Į krepšelį

Krepšelis

Jūsų krepšelis tuščias.